Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu

W związku z coraz mniejszym zainteresowaniem dzieci sportem oraz aktywnością fizyczną, lekarze biją na alarm – dzieci wcześniejsze borykają się z coraz większą liczbą nieprawidłowości w budowie, wynikającą z siedzącego trybu życia. Jak rozpoznać, ze dziecko może mieć problemy z układem kostnym i nieprawidłową postawą ciała? Przede wszystkim zaobserwujmy, jak wygląda typowy dzień naszego przedszkolaka – czy chodzi prosto? Czy się garbi? A może ma problemy z poruszaniem się? Te podstawowe obserwacje sprawiają, że jak najwcześniej możemy zdiagnozować problem – dzieci krzywo stawiają stopy, niesymetrycznie okładają ręce w czasie spoczynku – wszystko to pierwsze objawy, które powinny skłonić nas do skontaktowania się z pediatrą. Również higienistka czy pielęgniarka, pracująca w określonym zakładzie czy przedszkolu, powinna zwracać uwagę na takie detale. Jeśli podobne nieprawidłowości zostaną wykryte dziecko może zostać zapisane na gimnastykę korekcyjną. Niestety – coraz więcej rodziców nie decyduje się na ten rodzaj terapii uważając – całkowicie błędnie – że uczestnictwo dziecka w podobnych zajęciach skieruje na nie niepotrzebną uwagę rówieśników i że staną się one pośmiewiskiem i obiektem drwin. Warto jednak zastanowić się czy warto – bowiem niewielkie wady postawy można skorygować właśnie przy pomocy prostych ćwiczeń. Wiele osób, już po szkole średniej posiada wady postawy, które z powodzeniem można było korygować w przedszkolu. Aby zapobiec wadom postawy warto zachęcać dziecko do aktywności fizycznej – spacerować z nim jeździć na rowerze, również biegać czy pływać. Wszystko to pozytywnie wpłynie na jego sylwetkę.