Dlaczego dzieci nie lubią szkoły
Wiele lat temu jeden z kabaretów śpiewał o tym, że chodzi do szkoły tylko dlatego, że jest to obowiązek, skoro dorośli chodzą do pracy, to dzieci muszą chodzić do szkoły albo do przedszkola. Jednak nie jest to miejsce wymarzone do spędzania czasu – w końcu wiadomo, że w szkole najfajniejsze są przerwy oraz wakacje, które można spędzić dokładnie tak, jak się chce, z kim się chce i z daleka od podręczników, zeszytów, nauczycieli i klasówek. Nie chodzi tu tylko o niechęć do nauki jako takiej, bo dzieci chcą się uczyć, ale o sam sposób przekazywania wiedzy i jej weryfikowania. Chętnie się uczą wierszyków, ale nie lubią być z nich odpytywani na forum, lubią się uczyć, ale nie lubią pisania klasówek, które kojarzą im się ze stresem. Zresztą sam system oceniania też nie jest najszczęśliwszy i oznacza, że w ciągu semestru można się uczyć albo nie, a na koniec i tak można liczyć na poprawienie oceny, co nie sprzyja systematycznej nauce. Najciekawsze przedmioty zwykle są krótko, przez jeden semestr albo przez rok i pozostawiają niedosyt. Za to możliwość dotknięcia eksponatów, zabawy z wykorzystaniem różnych materiałów, co oferuje między innymi Centrum Nauki Kopernik – taką naukę przez doświadczenia i własnoręczne wykonanie niektórych rzeczy w oparciu o prawa fizyki, chemii czy inne dziedziny nauki.







Artykuł „Dlaczego dzieci nie lubią szkoły” jest bardzo interesujący i rzeczywiście uderza w sedno problemu, z którym wiele dzieci boryka się na co dzień. Autor trafnie zauważa, że niechęć do szkoły może wynikać z monotonii zajęć oraz braku motywacji do nauki. Bardzo mi się podobał również punkt dotyczący potrzeby zmiany systemu nauczania, który bardziej uwzględniałby zainteresowania i potrzeby uczniów.
Jednakże, moim zdaniem artykuł mógłby bardziej skupić się na rozwiązaniach problemu, a nie tylko na jego diagnozie. Brakowało mi konkretnych propozycji, jak można poprawić sytuację w szkołach, jak zmotywować dzieci i sprawić, aby nauka była dla nich bardziej atrakcyjna. Jest to istotny element, który warto byłoby uwzględnić w kolejnych publikacjach.
Podsumowując, artykuł był wartościowy i zmusił mnie do refleksji nad tym, dlaczego dzieci nie lubią szkoły. Jednak brakowało mi trochę konkretnych sugestii, jak można poprawić tę sytuację. Mam nadzieję, że kolejne teksty autora będą bardziej praktyczne i inspirujące do działań na rzecz zmiany w systemie edukacji.
Formularz komentarza działa po zalogowaniu. To proste: zaloguj się i wróć tutaj, aby dodać swój wpis.