Badania obowiązkowe dla przedszkolaków

Kiedy wykonujemy pierwsze badania naszych pociech nago? Pierwsze wykonywane są tuz po porodzie – badania kontrolne udajemy się, w ciągu pierwszych 4 tygodni życia dziecka. Każde dziecko jest ważone, mierzone, lekarz bada zarastanie ciemiączka – czyli połączeń pomiędzy poszczególnymi płatami czaszki.. Sprawdza również, czy dziecko nie ma zeza, czy reaguje na dźwięki, czy posiada odruch chwytny – wszystkie nieprawidłowości powinny budzić niepokój – jeśli dziecko nie reaguje na głos, klaśnięcie – powinno to budzić niepokój. Aby mieć pewność, czy dziecko reaguje prawidłowo badania takie – w przypadku wątpliwości powinno wykonywać się kilka razy w roku. Dzięki temu możliwe jest wykrycie chorób takich jak zez, nieprawidłowa budowa, problemy z bioderkami, a także znacznie większe choroby, które wymagają specjalistycznego leczenia: autyzm, ADHD i wiele innych. Kolejnymi badaniami, przeprowadzanymi zarówno przedszkolu, jak i podczas dalszej edukacji: w szkole podstawowej, gimnazjum, są badania okresowe, zwane również bilansami zdrowia. Podczas ich trwania dziecko jest przede wszystkim mierzone i ważone – dane te spisywane są na siatce wentylowej, gdzie śledzić można jego wzrost. Dodatkowo dziecko jest badane pod kątem daltonizmu (badania dl rozróżnienia kolorów, jak również sprawdzana jest ostrość widzenia dziecka – przy pomocy specjalnych tablic, dziecko musi odczytywać wskazywane przez lekarza litery lub symbole i opisywać je – wszystko to z określonej odległości. Dodatkowo bilanse zawierają informację, czy dziecko było szczepione. Kolejną informacją jest również przebyte przez dziecko choroby.