Matki

Teenage girl standing in classroom. Doing exercise on blackboard. Side viewAutor Matki nie był odkrywcą tematyki proletariatu. Literatura dziewiętnastowieczna gwałtownie rozszerzyła, za sprawą naturalistów, zakres zainteresowań, objęła opisem właściwie cały świat człowieka. Jednakże przed Gorkim patrzono na proletariat, mimo współczucia i sympatii, bądź jak na słabo zróżnicowaną masę zastygłą w biernej beznadziejności i wybuchającą niekiedy niszczycielskim buntem, bądź? z przerażeniem jako na wytworzony przez kapitalizm groźny i niemożliwy do opanowania nowotwór. Toteż ruch robotniczy był tematem otwartym i ważkim, zawierał bowiem pytania i odpowiedzi o postawę wobec rzeczywistości, o losy Rosji. Zasygnalizował to rok 1905, a potwierdziła rychło przyszłość. Matkę nazywano często biografią klasy robotniczej. Jest to jednak biografia szczególna, i zabiegiem zgoła niecelowym byłoby szukanie w niej wyraźnych powiązań z dziejami rosyjskiego ruchu robotniczego początku XX wieku, chociaż powieść wyrosła z realnych wydarzeń. Bo też taki zapis nie leży w zamyśle pisarza. Górki uchwycił tu proces przenikania świadomości socjalistycznej do ruchu robotniczego, przekształcający żywiołowy protest przeciwko wyzyskowi w zorganizowaną walkę klasową.

………
– Obsługa i programowanie obraniarek CNC
– legitymacja studencka hologram
– hologram na legitymacje studencką