Maksyma wzrostu

rp_nauka59.jpgMaksyma wzrostu poszczególnych części ciała i tkanek u wszystkich zwierząt gospodarskich następują jednak w określonej kolejności. Ta sekwencja dla części ciała jest następująca: głowa, kończyny, grzbiet i klatka piersiowa, dla tkanek zaś: tkanka centralnego systemu nerwowego, tkanka kostna, tkanka mięśniowa i tkanka tłuszczowa. W wypadku obfitego żywienia zwierząt każda z wymienionych części i tkanek ciała jest zaopatrywana poprzez obieg krwi zgodnie ze swoimi potrzebami. Gdy żywienie jest skąpe, wówczas włącza się system zaopatrywania według priorytetu; lepiej są zaopatrywane te części, które rozwijają się wcześniej, a gorzej ? rozwijające się później. Dowodu na to twierdzenie dostarczyły klasyczne badania przeprowadzone przez McMeekana. Świnie żywione niskimi dawkami do wieku 16 tygodni, a wysokimi po 16 tygodniach życia aż do chwili osiągnięcia masy 96 kg, były głębsze, ale krótsze, posiadały większe głowy i dłuższe kończyny, bowiem te części miały pierwszeństwo zaopatrywania się w składniki odżywcze. Natomiast tuczniki, które początkowo były żywione obficie, a potem skąpo ? przedłużały okres wzrostu długości ciała, a zahamowany został wzrost szerokości i głębokości ciała. Wskutek zróżnicowania systemu żywienia zachodzą również zmiany proporcji poszczególnych tkanek. I tak tkanka tłuszczowa będzie bogato reprezentowana u tuczników żywionych skąpo w początkowym okresie tuczu i obficie pod koniec, ponieważ szczyt wzrostu tej tkanki następuje w późniejszym okresie.

………
– WŁAŚCIWOŚCI OLEJU OPAŁOWEGO
– Szkoła języków obcych Dębica
– Tłumacz przysięgły języka niderlandzkiego