Dlaczego dzieci nie lubią szkoły

Wiele lat temu jeden z kabaretów śpiewał o tym, że chodzi do szkoły tylko dlatego, że jest to obowiązek, skoro dorośli chodzą do pracy, to dzieci muszą chodzić do szkoły albo do przedszkola. Jednak nie jest to miejsce wymarzone do spędzania czasu – w końcu wiadomo, że w szkole najfajniejsze są przerwy oraz wakacje, które można spędzić dokładnie tak, jak się chce, z kim się chce i z daleka od podręczników, zeszytów, nauczycieli i klasówek. Nie chodzi tu tylko o niechęć do nauki jako takiej, bo dzieci chcą się uczyć, ale o sam sposób przekazywania wiedzy i jej weryfikowania. Chętnie się uczą wierszyków, ale nie lubią być z nich odpytywani na forum, lubią się uczyć, ale nie lubią pisania klasówek, które kojarzą im się ze stresem. Zresztą sam system oceniania też nie jest najszczęśliwszy i oznacza, że w ciągu semestru można się uczyć albo nie, a na koniec i tak można liczyć na poprawienie oceny, co nie sprzyja systematycznej nauce. Najciekawsze przedmioty zwykle są krótko, przez jeden semestr albo przez rok i pozostawiają niedosyt. Za to możliwość dotknięcia eksponatów, zabawy z wykorzystaniem różnych materiałów, co oferuje między innymi Centrum Nauki Kopernik – taką naukę przez doświadczenia i własnoręczne wykonanie niektórych rzeczy w oparciu o prawa fizyki, chemii czy inne dziedziny nauki.