Konkursy piękności dla dzieci

W dobie telewizji i lansowania kolejnych celebrytów, nie zaskakuje popularność konkursów, w których można się wykazać konkretnym talentem – tanecznym czy wokalnym. To dzięki konkursom telewizyjnym pojawiła się w Polsce moda na taniec, a kolejni uczniowie szkół muzycznych zaczęli sobie uświadamiać, że mogliby zająć się także śpiewaniem. Dopóki w takich konkursach chodzi o pokazanie talentu dziecka, zmierzenia się z oceną osób opiniotwórczych, nie ma problemu. Problem pojawia się wtedy, gdy coraz młodsze dzieci zaczynają w takich konkursach brać udział, często nie mając większego talentu. O ile dla nastolatek niektóre konkursy piękności mogą być przepustką do kariery modelki, o tym organizowanie konkursu piękności dla małych dzieci budzi sprzeciw. W niektórych przypadkach matki dziewczynek z początku szkoły podstawowej wstrzykiwały im botoks, aby ładniej wyglądały. Naciskanie na to, aby dzieci wyglądały nieskazitelnie, aby podbiły serca jurorów i wygrały za wszelką cenę, nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście jeśli dziecko chce brać udział w takich konkursach – nie ma problemu, natomiast jeśli monotonne zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie i godziny wyrzeczeń na diecie czy siłowni oznaczają jedynie spełnienie marzenia rodziców, to w takich konkursach piękności powinno się ustalić granicę wiekową na tyle wysoko, żeby dzieci były w stanie znieść psychiczne obciążenie, związane z konkursami.