15

Przekrój historyczny Mediolanu

Mediolan jest obecnie drugim pod względem wielkości miastem we Włoszech. Stanowi najważniejszy ośrodek finansowo-gospodarczy w kraju i według światowych rankingów to jedno z najdroższych miast na globie. Zanim jednak Mediolan osiągnął aktualną pozycję, był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, które miały istotny wpływ na współczesne oblicze całego kraju.

Są pewne rozbieżności na temat narodzin Mediolanu, jednakże najbardziej wiarygodne źródła historyczne mówią, że początki miasta sięgają IV wieku p.n.e., natomiast za pierwszych osadników i jednocześnie założycieli uważa się Celtów. W roku 222 p.n.e. miasto zostało podbite przez Rzymian, którzy zmienili jego nazwę na Mediolanum. Rządy imperium zapoczątkowały wyraźny rozkwit miasta i jego szybką rozbudowę, co przełożyło się na znaczny wzrost roli gospodarczo-handlowej. Po kilku wiekach rzymskiej kontroli, Mediolan w roku 286 zostaje mianowany stolicą Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego. Od drugiej połowy V wieku kolejne stulecie nie oszczędzają Mediolanu, gdyż lata te upływają pod znakiem ataków ze strony innych plemion, miasto najeżdżane jest kolejno przez Hunów, Ostrogotów, Gotów, Burgundów, a ostatecznie w 569 roku miasto zostaje zdobyte przez Longobardów, od tamtej pory aż po obecne czasy przyjęło się nazywać północny region Włoch Lombardią.

Rok 774 to z kolej najazd Franków pod wodzą Karola Wielkiego, który po zdobyciu Mediolanu mianuje się również królem Longobardów, co jest szczególnie ciekawe ze względu na fakt, że wcześniej żaden inny władca nie przejmował tytułu króla podbitego ludu. Kolejny wiek przyniósł wypowiedzenie wojny miastom północnowłoskim przez cesarza rzymsko-niemieckiego Fryderyka I Barbarossę. Mediolan w roku 1158 odmawia posłuszeństwa najeźdźcy co doprowadza do kilkuletniego oblężenia miasta, które w końcu pada pod naporem wrogich sił i zostaje całkowicie zniszczone prze wojska cesarskie. W obronie przed poszerzającymi się wpływami cesarza zostaje związana Liga Lombardzka, dzięki której staraniom udaje się odbudować Mediolan i przede wszystkim wyzwolić spod władzy uzurpatora.

To jednak nie oznacza końca walki o panowanie w Mediolanie, tym razem toczy się ona pomiędzy burżuazyjnymi rodami, które zamiennie rządzą w mieście, aż do podboju Mediolanu przez Hiszpanów w 1535 roku. W międzyczasie władzę nad miastem sprawowali przez pewien okres Francuzi, którym Mediolan poddał się w 1499 roku. Lata rządów miejscowych rodzin arystokratycznych przyniosły wyraźny wzrost znaczenia miasta na arenie międzynarodowej, jak również stało się ono istotnym centrum kultury i sztuki. Z kolej lata hiszpańskiej kontroli trwającej aż do roku 1713 przynoszą początki kryzysu i miasto po raz kolejny traci swoją dotychczasową potęgę i pozycję, dodatkowo w tym samym czasie Mediolan nawiedzony zostaje przez dwie potężne epidemie dżumy, zabijające niemalże połowę mieszkańców miasta. Panowanie Hiszpanów kończy się wraz z uznaniem traktatu z Utrechtu, zgodnie z którym Lombardia, a w tym Mediolan przechodzą w ręce Habsburgów austriackich. Cesarzowa Maria Teresa Austriaczka zasiada na tronie w 1740 roku i za jej rządów miasto kolejny raz odnotowuje wyraźny wzrost ekonomiczny. Rok 1796 to natomiast zaatakowanie Włoch przez Napoleona, który rok później mianuje Mediolan stolicą Rzeczpospolitej Cysalpińskiej oraz koronuje się w miejscowej Katedrze. Panowanie Napoleona kończy się wraz z kongresem wiedeńskim, w efekcie którego północne ziemie ponownie przechodzą pod austriacką kontrolę. Rosnące niezadowolenie mediolańczyków z powodu zaborczych rządów przeradza się w ruchy rewolucyjne, które w roku 1848, w okresie tak zwanych „Pięciu Dni”, doprowadzają do wycofania się zaborcy z miasta. Jednak pozostaje ono wyzwolone tylko na pewien czas, gdyż Austria umacnia swoją pozycję i ponownie przejmuje władze w Mediolanie.

Dopiero zawarcie przymierza włoskich nacjonalistów z Sardynią i Francją pozwala ostatecznie pokonać najeźdźcę. Od tego momentu Mediolan wraz z Lombardią włączony pozostaje do Królestwa Sardynii, które zdobyło kontrolę nad znaczną większością kraju, a następnie w roku 1861 przemianowane zostaje na Królestwo Włoch. Polityczne zjednoczenie kraju umacnia handlową dominację Mediolanu na północy Włoch. Następuje intensywny rozwój infrastruktury oraz nowych gałęzi przemysłu, a także poszerzona zostaje sieć kolejowa. Szybka industrializacja i ekspansja rynkowa sprawia, że Mediolan staje się wiodącym regionem przemysłowym w kraju, podobną dominacje wykazuje w sferze finansowej.

Podczas II wojny światowej, w roku 1942 i 1943 miasto w wyniku bombardowań ponosi olbrzymie straty, jednakże udaje się je szybko odbudować, co tylko umacnia jego dotychczasową pozycję na mapie Włoch.

Z pewnością warto na żywo zobaczyć ślady jakie pozostawiła w tym mieście historia. Loty do Mediolanu realizowane są kilka razy w tygodniu z wielu polskich lotnisk. Warto wydać te kilkaset złotych i w ciągu niespełna 2 godzin znaleźć się w mieście o niesamowitej historii. Oczywiście to tylko jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Mediolan. Odkrycie pozostałych pozostawiam Tobie!

Starsze artykuły o nauce i szkole:

About the author: