Modna książka

Czy w dobie rozwoju cywilizacyjnego literatura piękna uległa całkowitej zagładzie? Jak wiadomo z czasem moda zmienia się czy dotyczy się to również książek? Jakie książki sięga młodzież i jak je znaleźć?

Literatura piękna? Okazuje się, że to określenie coraz częściej spada na margines wśród pytań, jaką literaturę czyta młodzież. Czasy, w których lekturę zadaną w szkole trzeba było przeczytać całkowicie już odeszły, ponieważ teraz za nas czytają książki elektroniczne tak zwane e-boki. Młodzież coraz niechętnie sięga po literaturę piękną. Zresztą jak wynika z badań coraz mniej czytamy, a jeśli już to sięgamy po książki pisane prostym i zrozumiałym dla nas językiem. Najczęściej czytamy książki o określonej tematyce, która nas interesuje, nie wychodząc zbytnio poza jej horyzonty i nie zagłębiając się w ich treść.

Pojęcie literatura piękna zostało sformułowane w pierwszej połowie XVIII wieku. W czasie, w którym określono typy literatury. Z biegiem czasu język został poddany modyfikacji i dziś możemy znaleźć książki napisane nieschludnie pod względem językowym i stylistycznym. Młodzież coraz częściej po nie sięga. Jak możemy wywnioskować trend zmienił się niekoniecznie w dobra stronę.

Zamiast literatury pięknej wolimy sięgnąć po książki o tematyce magii. Jedną z pierwszych pozycji zajęły historie Harry’ego Pottera, w których zaczytała się nie tylko młodzież, ale również dzieci i dorośli. Seria wydanych książek o przygodach młodego czarodzieja rozeszły się w księgarniach jak świeże bułeczki. Każda księgarnia internetowa posiada je nie tylko w formie pisemnej ale również w formie książek elektronicznych. Możemy również zauważyć wzrost zainteresowania nieco mroczniejszą literaturą, związaną głównie z wampirami. Jedną z kultowych książek o wampirach okazał się „Zmierzch” , seria książek amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Pomimo tego, że duże grono młodzieży zaczytuje się w fantastyce, nie powinniśmy zapomnieć, aby od czasu do czasu sięgnąć po dzieło Mickiewicza Brzechwy lub Sienkiewicza. Starając się w ten sposób odświeżyć poprawność języka i zadbać o przetrwanie literatury pięknej.