Jak podwyższyć iloraz inteligencji?

W dzisiejszych czasach trudno nie spotkać się ze sformułowaniem „iloraz inteligencji”. Testowanie IQ stało się swoistą modą, nawet w wielkich koropracjach zaczyna się stosować testy na inteligencję podczas rekrutacji pracowników. Chociaż każdy zetknął się z pojęciem IQ, nie wszyscy wiedzą o tym, że iloraz inteligencji jest tak naprawdę bardzo elestycznym wskaźnikiem.

Test IQ wykonywany przez tę samą osobę w wieku 15 i 40 lat może dać zupełnie różne wyniki. Jest to spowodowane tym, że ludzki umysł działa podobnie jak mięśnie – jeśli go trenujemy, działa sprawniej, jeśli przestajemy, jego możliwości słabną. W artykule postanowiłem opisać kilka skutecznych sposobów, w jaki sposób można ćwiczyć własny umysł.

1. Gra w szachy
Nie ma chyba bardziej wymagającej analitycznego myślenia i planowania każdego ruchu gry, niż szachy. Oscar Wilde stwierdził kiedyś, że partyjka szachów to najlepszy sposób na porównanie intelektów. Sławni szachiści w testach IQ uzyskują niesamowicie wysokie wyniki, Garry Kasparow ma 190 IQ, a Bobby Ficher miał około 185.

Czytanie książek to sposób na zwiększenie IQ miłość

2. Czytanie książek
Obcowanie ze słowem pisanym jest świetnym sposobem zarówno na ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia, jak i wyobraźni. Wynika to z faktu, że podczas czytania powieści czy opowiadań, do intensywnej pracy zostają zmuszone obie półkule mózgu, zarówno lewa – odpowiedzialna za szybkie liczenie i kojarzenie faktów, oraz prawa – odpowiadająca za zdolności humanistyczne, takie jak czytanie, rozumienie muzyki, a także zdolności manualne.

3. Unikanie telewizji
Oglądanie telewizji jest bardzo szkodliwe dla ludzkiego mózgu. Dzieje się tak, ponieważ treści płynące z programów telewizyjnych przyjmujemy bez żadnego zastanowienia. W latach 80-tych na kilku amerykańskich uczelniach przeprowadzono ciekawe badanie. Podzielono studentów na dwie grupy, oglądających telewizję przez ponad trzy godziny dziennie oraz na grupę, która nie oglądała telewizji wcale. Wszyscy z nich dostali do wypełnienia standardowy test IQ. Okazało się, że różnica między ilorazem inteligencji wynosiła aż sześć punktów na niekorzyść miłośników telewizji.

4. Zdrowa dieta
Stare powiedzenie brzmi „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Okazuje się, że jest to całkowita prawda – możliwości naszego umysłu zależą w dużej mierze od naszego zdrowia i stylu życia. Odpowiednia dieta pozwala na skuteczne podniesienie ilorazu inteligencji o kilka punktów. Do zalecanych pokarmów należą orzechy, soja, ryby, warzywa oraz wszelkie pokarmy zawierające dużo jodu. Za to na niekorzyść naszego IQ wpływa spożywanie słodyczy, fast foodów, a także picie alkoholu i palenie papierosów.