Jak wspomagać rozwój umiejętności manualnych u dziecka?

Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym powinien być priorytetem zarówno dla rodziców, dziadków, osób bliskich jak i opiekunów w przedszkolu. Obok rozwijania umiejętności logicznego myślenia równie ważne jest dbanie, aby dziecko rozwijało się manualnie oraz ruchowo. Jak o oto dbać? Przede wszystkim pamiętajmy o wszelkich zabawach, które angażują pracę rąk- najchętniej wykorzystywanymi technikami w przedszkolach oraz ogniskach dla przedszkolaków są zajęcia z malowania, kolorowania, wycinania – wszystkie te zajęcia pozwalają na dopracowywanie koordynacji ruchowej dziecka. Dodatkowo uczą je również poznawania własnego zmysłu estetycznego. W dalszej kolejności jest to lepienie z plasteliny, wydzieranki, również tworzenie postaci czy przedmiotów z wcześniej przygotowanej masy solnej. Dodatkowo warto pamiętać, czy zastygłe i zagotowane postacie z masy solnej można później malować, co jest kolejny etapem rozwoju zdolności manualnych. Aby wspomagać rozwój ruchowy niezbędne okażą się zarówno proste ćwiczenia fizyczne (pajacyki, gimnastyka, taniec), jak i zajęcia ruchowe w stylu rytmiki – w trakcie takich zajęć dziecko, przy pomocy akompaniamentu pianina, tamburynu czy tez cymbałków. Dodatkowo dziecko chętnie samodzielnie spróbuje gry na tych instrumentach – szczególnie chętnie wykorzystywany jest w takich sytuacjach bębenek czy trójkąt. Ważne jest, aby uczyć dziecko poprzez zabawę – dzięki temu nie będzie się zniechęcało, nawet, jeśli nie nadąża za rówieśnikami, jak również zapamięta, że przedszkole to dobra zabawa. Innymi metodami na rozwój ruchowy dziecka są spacery, bieganie, wspólne zabawy zręcznościowe i inne.