Plan dnia przedszkolaka

Jak powinien wyglądać plan dnia przedszkolaka? Przede wszystkim na to pytanie należy dowiedzieć uwzględniając fakt, czy dziecko uczęszcza do przedszkola, czy też opiekę nad nim sprawuje rodzic, czy opiekun w warunkach domowych. W pierwszym przypadku dzień przedszkolaka zaczyna się ok. godziny 7 rano, kiedy to dziecko wstaje, myje się, je śniadanie i zostaje dostarczone przez rodziców do przedszkola W pierwszej kolejności musi się ono przebrać – założyć obuwie zmienne, przywitać się z grupą – od samego rana do ok. godziny 10 dzieci mają czas na zabawę – w tym czasie same wybierają, czym będą zajmować się: czy będzie to zabawa klockami, czy zabawa lalkami czy tez inny rodzaj aktywności. Ok. godziny 10 dzieciom podawane jest tak zwane drugie śniadanie – są t zazwyczaj lekkie kanapki na bazie warzyw. Po posiłku dzieci najczęściej zapraszane są do wspólnego siedzenia na dywanie, podczas gdy nauczycielka czyta im bajkę lub też organizuje pogadankę na określony w danym tygodniu temat. Jest to część bardzo istotna w planie dnia przedszkolaka – jest to moment, kiedy skupia on swoją uwagę na przedstawianym zagadnieniu, jak również uczy się współpracować z grupą. Po takich zajęciach dzieciom podawany jest obiad – jest to zazwyczaj godzina 13. Po obiedzie w grupie maluszków obowiązkowe jest leżakowanie – dzieci przez około godzinę mają czas na wyciszenie się oraz kojący i regenerujący sen. Po tym czasie dzieci są budzone i zapraszane na podwieczorek. Warto wspomnieć, że spis dań dostępny jest zarówno na drzwiach przedszkola każdego tygodnia, jak i natronie internetowej danej placówki. To ważne, aby rodzice mieli świadomość co dzieci jedzą.