Otyłość wśród dzieci w wieku szkolnym

Statystyki mówią, że już prawie 20 procent uczniów cierpi na otyłość. Czy to jest dużo w przeliczeniu na wszystkich uczniów? Pewnie nie, ale ten odsetek wzrasta. Dlatego pojawiają się różne programy, mające na celu zmianę nawyków żywieniowych i próbę namówienia dzieci do większej aktywności fizycznej. Dane z większości szkół przekazują, że są klasy, w których tylko 2-3 osoby ćwiczą na zajęciach z wychowania fizycznego. A nie są to zajęcia w takiej postaci, jak kiedyś, teraz dzieci mogą korzystać z basenu, mieć lekcje fitness czy uczą się sportów walki. Jednak nawet możliwość wybrania takiego rodzaju aktywności fizycznej, jak sami by chcieli, nie przekonuje do wysiłku fizycznego na lekcjach, a podobnie dzieje się prywatnie. Kolejna zatrważająca informacja pochodzi z instytutu żywienia. Dzieci coraz częściej piją gazowane napoje, słodzone cukrem lub słodzikami, a w ramach przekąsek przy oglądaniu telewizji wybierają chipsy czy słodkie batoniki, które zjadają w bardzo dużych ilościach. Taki sam rodzaj przekąsek, z dodatkiem słodkich bułek, można znaleźć w szkolnych sklepikach. Rządowe programy, w których dzieci dostają za darmo owoce i warzywa oraz program jednej z fundacji, która przekonuje, aby w szkolnych sklepikach znalazły się zdrowe przekąski, chcą to zmienić. Jednak efekty tych programów poznamy za kilka lat.