Przystosowanie psychospołeczne dziecka do przedszkola

Czy warto posłać dziecko do przedszkola?

Wiele rodziców zastanawia się, czy posyłać dziecko do przedszkola. Tymczasem wczesna edukacja przedszkolna ma wiele zalet. Przedszkole daje dziecku możliwość rozwijania umiejętności komunikacyjnych, które na późniejszym etapie pomogą mu w nauce czytania i pisania. Dziecko chodzące do przedszkola zyskuje pewność siebie i uczy się poczucia własnej wartości. Rozwija w sobie odpowiedzialność za siebie i za innych oraz niezależność. Czas spędzony w przedszkolu to także nauka ważnych umiejętności społecznych, takich jak słuchanie i szanowanie pomysłów innych osób oraz budowanie samoświadomości i szacunku dla innych. W przedszkolu nasze dziecko z pewnością nauczy się również: kreatywności, korzystania z nauk technologicznych, doświadczania matematyki, nauk społecznych i nauki w ogóle. Przy właściwych nauczycielach odkryje radość z uczenia się. Co najważniejsze, poszerzy krąg swoich znajomych i zdobędzie nowych przyjaciół. Dzieci uczą się tych umiejętności poprzez oparty na zabawie program nauczania, w którym mogą dokonywać wyborów i uczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Dzieci mają możliwość rozwijania nowych relacji z dorosłymi oraz przyjaźni z innymi dziećmi.