Rozwój fizyczny i motoryczny dziecka w wieku przedszkolnym

Przedszkole przyjacielem dziecka i rodzica

Rola przedszkola w życiu małego człowieka jest niebagatelna. Uczy dziecko nowych umiejętności, zaznajamia z rożnymi sytuacjami życiowymi, wyrabia nawyki związane z samodzielnością, wreszcie przyzwyczaja do funkcjonowania w społeczeństwie, co dzieje się na przykładzie grupy przedszkolnej.

Dla wielu rodziców podjęcie decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola jest trudnym momentem życia. Potomek, dotychczas w każdym momencie życia otoczony opieką rodziców od momentu stania się przedszkolakiem przechodzi pod opiekę innych ludzi, co – mimo, że są to osoby z przygotowaniem pedagogicznym – rodzi różnorakie obawy o dalsze losy dziecka.

Rodzice nie powinni jednak swoich rozterek przerzucać na dziecko, bo może to rzutować na pojawienie się trudności w aklimatyzacji młodego człowieka do nowej sytuacji. Nie należy zwlekać z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej malucha, bowiem im szybciej się ona rozpocznie, tym szybciej zacznie przynosić pozytywne skutki rozwojowe. Przedszkole w takim rozumieniu jest zatem przyjacielem – zarówno rodzica, jak i dziecka.