Szkoła policealna – Słupsk

Opiekunka środowiskowa to zawód, którego celem jest przygotowanie danej osoby do udzielania pomocy i świadczenia usług opiekuńczych ludziom, którzy są przewlekle chorzy, niepełnosprawni, samotni i niesamodzielni, osobom które nie mają wsparcia od rodziny lub osób z najbliższego otoczenia. Zadania jakie wykonuje opiekunka środowiskowa obejmują codzienne życie, pomoc w podstawowych czynnościach takich jak: robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie itp., a także czynności związane z pielęgnacją zdrowia np. podawane leków, prowadzenie podstawowej rehabilitacji, zmienianie opatrunków, organizacja aktywnego spędzania czasu, pomoc w utrzymaniu higieny osobistej. Absolwent szkoły policealnej o tym kierunku jest przygotowany do podjęcia pracy w placówkach na terenie Polski, a także w państwach Unii Europejskiej. Do takich placówek należą: domy pomocy społecznej, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, zakłady opiekuńczo ? wychowawcze, fundacje, stowarzyszenia, domy opieki nad starszymi osobami, środowisko domowe ludzi starszych i/lub chorych. Absolwent może także założyć swoją własną działalność gospodarczą.